*grazinti_verta_site_logo* *usad_site_logo*
lt
en

DUK

Pasirinkite temą

  • Pakuočių grąžinimas
  • Problemos grąžinant pakuotes
  • Užstatas
  • Sistemos veikla
  • Sistemos nauda

Neradote atsakymo į rūpimą klausimą?

Parašykite mums!
Per kiek laiko galiu grąžinti pakuotes?

Pakuotė galioja ir yra priimama tol, kol preke (gėrimu) yra prekiaujama Lietuvos rinkoje. Lietuvoje prekės barkodas skelbiamas nebegaliojančiu praėjus ne mažiau nei 12 mėn. nuo to, kai preke yra nustojama prekiauti. Todėl, jei pakuotes kaupsite ilgiau nei metus, rizikuosite prarasti sumokėtą užstatą.

Kokias pakuotes galiu grąžinti?

Grąžinti galite metalines, stiklines ir plastikines pakuotes, pažymėtas užstato sistemos ženklu. Pakuotės turi būti tuščios, išlaikiusios pradinę formą, o jų etiketės – nepažeistos.

Grąžinę šias pakuotes, atgausite užstatą.

Kokių gėrimų pakuotės dalyvauja sistemoje?

Užstato sistemoje dalyvauja stiklinės, PET ir metalinės pakuotės (skardinės) alaus, alaus kokteilių, sidro, kitų fermentuotų gėrimų, alkoholinių kokteilių bei nealkoholinių gėrimų, giros, taip pat visų tipų vandens, sulčių ir nektarų pakuotės.

Užstato sistemoje dalyvauja tik PET ir metalinės vaisių vyno, jo kokteilių bei gėrimų pakuotės.

Patikrinti, kokios pakuotės dalyvauja sistemoje galite čia.

Kokias pakuotes galima grąžinti į naująjį taromatą R1?

Grąžinti galima metalines ir plastikines pakuotes, pažymėtas užstato sistemos ženklu. Pakuotės turi būti tuščios, išlaikiusios pradinę formą, o jų etiketės – nepažeistos.

Stiklo pakuotes priima greta esantis taromatas.

Kodėl R1 taromatas priima tik plastiko butelius ir metalo skardines?

Taip veikia viena pažangiausių pasaulyje bendrovės „Tomra“ technologija, padedanti žmonėms rūšiuoti ir perdirbimui grąžinti gėrimų pakuočių atliekas – plastiko butelius ir metalo skardines.

Skaičiuojant pagal pakuočių vienetus, PET plastiko ir skardinės gėrimų pakuotės sudaro daugiau negu 93 proc. visų per užstato sistemą grąžinamų pakuočių.

Kad būtų patogu, šalia veikia įprastas taromatas, kuris priima stiklo butelius, PET pakuotes, skardines.

Kas nutiks, jeigu į R1 taromatą įdėsiu stiklo butelių?

Stiklo buteliai nebus priimti. Jie iškris atgal per papildomą langelį ir juos priduoti galėsite šalia esančiame įprastame taromate.

Kur galiu grąžinti pakuotes?

Pakuotes grąžinti ir atgauti užstatą galima miestelių ir kaimo parduotuvėse, kurių prekybos plotas didesnis nei 60 kv. m, kitose parduotuvėse, kurių prekybos plotas yra didesnis nei 300 kv. m.

Vietas, kuriose galite grąžinti pakuotes, rasite interaktyviame žemėlapyje.

Kaip naudotis taromatu?

Į taromatą reikia dėti užstato sistemoje dalyvaujančias pakuotes, paspausti mygtuką ir paimti kvitą. Kvitą pateikite parduotuvės kasoje ir atgaukite užstatą. Kvitą taip pat galite panaudoti atsiskaitydami už prekes.

Visą informaciją, kaip naudotis taromatu, rasite šalia jo esančiame informaciniame plakate arba taromato ekrane.

Jei kyla problemų naudojantis taromatu?

Jei kyla problemų naudojantis taromatu (grąžinant pakuotes ir atsiimant užstatą) prašome keiptis į parduotuvės Informacijos skyrių ar į bet kurį parduotuvės darbuotoją.

Ar grąžinant plastikinį butelį, reikia nuimti kamštelį?

Taromatai priima pakuotes tiek su kamšteliais, tiek be jų. Tačiau grąžinant pakuotes su kamšteliais, labiau švarinama gamta. Be to, paliekant PET buteliuko kamštelį, paprasčiau išsaugoti nepakitusią pakuotės formą.

Ar taromatai priima daugkartines gėrimų pakuotes?

Taip, vartotojų patogumui, į taromatus galima grąžinti ir daugkartinės pakuotės ženklu paženklintas pakuotes:

Ar rankinio surinkimo vietose atlaidžiau žiūrima, jei pakuotė suglamžyta arba be etiketės?

Rankiniu būdu surenkamoms pakuotėms taikomi tokie patys reikalavimai kaip ir į taromatus grąžinamai tarai.

Kodėl taromatas nepriima pakuotės?

Užstato sistema per metus priima virš 655 mln. pakuočių. Vis dėlto pasitaiko atvejų, kai taromatas pakuotės nepriima. Galimos to priežastys yra šios:

  • Pakuotės brūkšninis kodas yra nusitrynęs, paveiktas drėgmės;
  • Pakuotė yra suglamžyta, suspausta ar kitaip deformuota;
  • Pakuotė ne visiškai ištuštinta, yra gėrimo likučių;
  • Dėl taromato kasdienės priežiūros ar techninių priežasčių;
  • Gamintojo pakeista pakuotės forma dar nėra įregistruota užstato sistemos pakuočių registre;
  • Pakuotė neužregistruota vienkartinių pakuočių užstato sistemoje www.grazintiverta.lt
Ką daryti, jeigu taromatas nepriima pakuotės, nors ji pažymėta užstato ženklu?

Jeigu taromatas nepriima užstato sistemos ženklu pažymėtos, formą išsaugojusios pakuotės su nepažeistu brūkšniniu kodu, informuokite apie tai taromatą prižiūrintį darbuotoją arba susisiekite su parduotuvės administracija.

Neradus sprendimo, užpildykite šią formą, pasirinkus skiltį „Nepriima pakuotės“. Mes su jumis susisieksime, suteiksime daugiau informacijos ir padėsime išspręsti problemą.

Kaip grąžinti pakuotes, jeigu taromato parduotuvėje nėra?

Jeigu taromato parduotuvėje nėra, o parduotuvė dalyvauja užstato sistemoje, pakuotes galite grąžinti parduotuvės kasoje.

Ką daryti, jeigu pakuotė taip sugadinta, kad jos ženklinimo nenuskaito sistema?

Užstato sistemoje dalyvaujančias pakuotes taromatai atpažįsta pagal jų formą bei etiketę. Jei dėl pažeidimų pakuotė neatpažįstama, užstato atgauti, deja, nepavyks.

Ką turi daryti gyventojas, jeigu taromatas neveikia arba sugenda?

Jeigu taromatas neveikia, pirkėjas turėtų kreiptis į parduotuvės administraciją.

Koks yra užstato dydis?

Užstato už vienkartinę gėrimų pakuotę dydis yra 10 ct. Užstatas imamas parduotuvėje, perkant gėrimus užstato ženklu pažymėtose pakuotėse, ir grąžinamas, kai vartotojas grąžina pakuotę.

Ar pakuočių pardavėjai gali imti užstatą už pakuotes, kurios nepaženklintos užstato ženklu?

Ne, užstatas imamas ir grąžinamas tik už tas pakuotes, kurios yra pažymėtos užstato sistemos ženklu. Jeigu pirkėjas pastebėjo, kad užstatas paimtas už kitą pakuotę, jis turi kreiptis į parduotuvės administraciją.

Kas yra taromatas?

Tai specialus įrenginys, į kurį galima patogiai ir paprastai grąžinti pakuotes. Dedant pakuotes į taromatą, jų atskirai rūšiuoti nereikia.

Kodėl užstato sistema apima vienkartines stiklines, metalines ir PET pakuotes?

Statistika rodo, kad vienkartinės gėrimų pakuotės labiausiai teršia mūsų gamtą ir patenka į sąvartynus, nors galėtų būti perdirbamos.

Gyventojai dažnai būtent gaiviųjų ir silpnų alkoholinių gėrimų pakuotes palieka gamtoje – miškuose, paežerėse, pakelėse, nors medžiaga, iš kurios gaminamos gėrimų pakuotės, suyra per itin ilgą laiką. Pavyzdžiui, stiklas suyra per 1 mln. metų, plastikinis butelis – per 450 metų, metalinė skardinė – per 200 metų.

 

Kodėl nesurenkamos kitų gėrimų pakuotės?

Gamtoje, viešose laisvalaikio bei pramogų vietose dažniausiai yra vartojami gaivieji bei silpni alkoholiniai gėrimai. Žmonės vienkartines šių gėrimų pakuotes palieka miškuose, parkuose, paežerėse, paplūdimiuose, todėl būtent jos labiausiai teršia mūsų aplinką.

Užstato sistema yra skirta motyvuoti gėrimų vartotojus nepalikti šiukšlių gamtoje, viešose erdvėse, taip pat rūšiuoti namuose suvartojamas gėrimų pakuotes ir grąžinti jas perdirbimui.

Kodėl verta grąžinti pakuotes?

Pakuotes grąžinti verta, nes grąžindami tarą, gražinate Lietuvą, o aplinką saugote nuo taršos.

Užstato sistema užtikrina maksimalų pakuočių surinkimą ir sutvarkymą. VšĮ „Užstato sistemos administratoriaus“ vykdytas nuomonės tyrimas parodė, jog 98 % respondentų pripažįsta, jog įvedus užstato sistemą, parkuose, paežerėse ir kitose žmonių lankomose gamtos vietose sumažėjo paliekamų šiukšlių.

Taip pat, už grąžintas pakuotes atgausite 10 ct užstatą už kiekvieną pakuotę.

Kiek pakuočių surenka ir perdirba VšĮ „Užstato sistemos administratorius“?

USAD kasmet surenka daugiau nei 600 milijonų pakuočių. Tai sudaro daugiau nei 90 proc. visų į rinką išleistų pakuočių.

Kas nutinka su grąžintomis pakuotėmis?

Tiek taromatais, tiek rankiniu būdu surinktos pakuotės keliauja į skaičiavimo centrą, kur jos skaičiuojamos, rūšiuojamos ir paruošiamos perdirbimui.

Kur keliauja ir kaip perdirbamos USAD surinktos vienkartinės pakuotės?

Stiklinės pakuotės skaičiavimo centre yra susmulkinamos, o duženos vežamos į stiklo fabrikus, kur būna perlydomos į naujus gaminius.

Daugiau apie stiklines pakuotes rasite čia.

 

Metalinės pakuotės USAD skaičiavimo centre presuojamos bei gabenamos perdirbimui.

Perdirbėjo gamykloje jos smulkiai sukapojamos, aukštoje temperatūroje nuo jų atskiriami dažai. Tuomet švarus aliuminis sulydomas į beveik 2 metrų storio luitus. Vėliau šie luitai tampa aliuminio skarda, iš kurios formuojamos naujos skardinės.

Daugiau apie metalines pakuotes rasite čia.

 

Plastikinės PET pakuotės USAD skaičiavimo centre presuojamos į blokus bei perduodamos PET žaliavos perdirbėjui.

Perdirbimo proceso metu pakuotės yra išplaunamos, surūšiuojamos, susmulkinamos. Ši nauja paruošta žaliava – PET dribsniai yra naudojami naujų produktų gamybai.

USAD perdirbti perduoda ne tik plastikines PET pakuotes, bet ir plastikinius maišus, kuriuose į skaičiavimo centrą gabenama tara.

Daugiau apie PET pakuotes rasite čia.

Neradote atsakymo į rūpimą klausimą?

Parašykite mums!